زادروز ابراهیم گلستان

زادروز ابراهیم گلستان گرامی باد


ابراهیم گلستان و 91 سالگی
ابراهیم گلستان، نویسنده و کارگردان همیشه منتقد، این روزها تولد 91 سالگی اش است.
به گزارش ایسنا، ابراهیم گلستان (تقوی شیرازی)، داستان نویس، سینماگر، مترجم، روزنامه نگار و عکاس ایرانی است که تاریخ دقیق تولدش مشخص نیست. خودش گفته است، در شناسنامه اش نه ماه و نه سال دقیق تولدش مشخص نیست، اما بر اساس قرائنی گمان می کند تاریخ درست تولدش 26 مهرماه باشد. در بیش تر منابع 22 و 26 مهر 1301 به عنوان تاریخ تولد او ثبت شده، اما دخترش لیلی گلستان می گوید: تا جایی که می دانم، روز تولد پدرم 21 مهرماه بوده است.
ابراهیم گلستان در آغاز جوانی برای تحصیل، از زادگاهش، شیراز، به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از مدتی با دخترعمویش فخری گلستان ازدواج کرد. ابراهیم و فخری به زودی صاحب دختری شدند که امروز یکی از مترجمان بنام و مدیر گالری گلستان است؛ لیلی گلستان.
ابراهیم گلستان پس از مدتی کارمند شرکت نفت شد و به همراه خانواده اش به آبادان رفت. چند سال بعد هم پسرش به دنیا آمد؛ کاوه گلستان، عکاسی که هنگام انجام کارش در عراق بر اثر انفجار مین کشته شد. گلستان پس از چند سال به تهران بازگشت و به گفته دخترش، خانه اش در تهران به مرکز فرهنگی هنری تهران و پاتوق نویسنده ها، شاعران و هنرمندان مشهور آن زمان ازجمله جلال آل احمد، مهدی اخوان ثالث، صادق چوبک و... تبدیل شد.
گلستان فعالیت ادبی را با ترجمه داستان هایی از ارنست همینگوی و ویلیام فاکنر آغاز کرد. «آذر، ماه آخر پاییز»، «شکار سایه»، «جوی و دیوار و تشنه»، «اسرار گنج دره ی جنی»، «مد و مه» و «خروس» از آثار داستانی این نویسنده اند. او از نخستین نویسندگان معاصر ایران است که به زبان داستان توجه خاصی نشان داد و نثری آهنگین را در قالب های داستانی مدرن به کار گرفت.
گلستان که پایه گذار استودیو سینمایی گلستان بود، ساخت فیلم هایی همچون «موج و مرجان و خارا»، «از قطره تا دریا»، «یک آتش»، «خواستگاری»، «تپه های مارلیک»، «خشت و آینه» و «اسرار گنج دره ی جنی» را در کارنامه دارد و یکی از پایه گذاران جریان موج نو در سینمای ایران محسوب می شود. همچنین تهیه کننده فیلم «خانه سیاه است» است که فروغ فرخزاد آن را کارگردانی کرده است.
ابراهیم گلستان چند سال پیش از انقلاب برای همیشه ایران را ترک کرد و هم اکنون در انگلستان زندگی می کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید